Papagájok
Főoldal Kiegészítők Vírusos csőr- és tollbetegség Java ülőfák Bingó! Diéta Az afrikai szürke papagáj Újrahasznosítás A ketrec

Állati edzések

A papagájok neveléséhez végtelen mennyiségű kreativitásra van szükség.

Az én papagájaim a szobában laknak, egy hálós röpdében és visszatérő probléma, hogy szó szerint szétrágják a falat. Tavasszal még gyakrabban előkerül ez a bosszantó jelenség, ilyenkor valami fészkeli ösztön méginkább erre a tevékenységre ingerli őket. Úgy döntöttem, hogy egy plexi-üveget használok a fal széleinek lefedésére. Csak ez a fedés tette a falat kevésbé vonzóvá a rágáshoz.



A rossz viselkedés sajnos könnyen rögzül a papagájokban, és velem együtt több gazdinak is rá kellett már jönnie, hogy bizonyos dolgokról lehetetlen lenevelni őket, az egyetlen módszer a megakadályozás. A rossz viselkedés megbüntetése a papagájok esetében teljesen hatástalan, nem tanulnak belőle. A jutalmazás viszont működik.



Csak azzal, hogy megnehezítettem a helytelen viselkedést azáltal, hogy megszüntettem a kísértéshez való hozzáférést, már megalapoztam a sikeres nevelést. Ez egy másik lehetőség az új magatartásformák tanítására. A környezet manipulálása gyakran az első dolgok közé tartozik. Emellett pedig, ha egy kívánt viselkedést akarunk megerősíteni, akkor jutalomfalattal kell azt tudatosítani a papagájban. Ez szintén mindig be szokott válni.



Ezt a két elvet követve már más területen is sikerült szép eredményekre jutnom. Állandó kihívás például a papagájomat betenni az utazóládába, ha állatorvoshoz megyünk. Hogy ezt leegyszerűsítsem, elképzeltem, milyen mozgásokat kell az állatnak elvégeznie. Aztán azon gondolkodtam, hogyan lehet minimalizálni a papagáj erőfeszítéseit, amíg bemászik az utazóládába. Rájöttem, hogy a láda nyílása túl kicsi és ezért a feje bedugása sok kellemetlenséggel jár. Egy kis bejáratnagyobbítás itt is hamar eredményt hozott és sokkal könnyebb lett számára a bemászás a nagyobb lukon.